Amikor valóban sok(k)
Hogyan árthat a fény?
Az
ember a vakító, vagy nagyobb energiájú fény ártalmaitól szenved. Ha a
szemet éri a közvetlen, erős fény, kellemetlen érzés, de a szem erre
hunyorgással, pupilla-szűkítéssel válaszol.
Viszont nem csak a látószervünk reflektál a fény-ingerre, hanem a testünk, mint komplex rendszer is. Az állandó nappali fényben tartózkodók, vagy a kék színű- elektronikus eszközök által megvilágított helyiségben lévők egyik leginkább jelentkező jelzése a fény ártó hatásának az alvási ciklus felborulásával járó bioritmus megzavarása.
A bioritmus a fizikai test fenntartását biztosítja, és a központi idegrendszer, az agy működésének is fontos biztosítéka, amit az éjszakai megvilágítás jelentősen befolyásol.
Átlagos felnőtt ember esetében 20-22 óra körül az álmosságért is felelős hormon, a melatonin szintje megnő, az éber állapotért felelős szerotonin hormon szintje pedig csökken.
Ha az alvást nem biztosítjuk a szervezetünknek, agyunk nem képes sem az aznapi információk feldolgozására, szelektálására, sem a központi idegrendszer "frissítésére".
A nappali fény tehát az esti órákban már kifejezetten kártékony hatást fejt ki az emberi szervezetre.
A melanonin megfelelő mennyiségű termelése a tobozmirigyben csak sötétben válik lehetővé, így ha a recehártya idegdúcai fényt érzékelnek, akkor "elromlik" az órájuk, és azt az üzenetet küldik a központ felé, hogy reggel van, leáll a melanonin termelése, és indul szerotoniné.
Az ily módon érzékelt fény a csukott szemhéjon át is kiválthatja a "téves idő" szindrómát, éppen a fény jellege miatt, mely akár digitális, akár kék, akár telihold, nagy bonyodalmakat képes okozni.
Megnő a daganatos megbetegedések kockázata, a cukorbetegségre , elhízásra való hajlam. Nő a hangulatingadozások száma, és mélysége, és a szem egészségének az elvesztése mellett álmatlansággal is meg kell küzdenünk.
S ha mindez nem elég, jelentkezik majd a depresszió, esetleg nappali kimerültséget, és éjjeli álmatlanságot is okoz…tehát este 10 után inkább már csak narancs színű, gyenge világítás a helyes a napi fáradtság után a pihentető alvás biztosításához.
Fyzicha